Pradžia Paslaugos ir kainos
Pradžia
Skiepai nuo erkinio encefalito

Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra vienas didžiausių Europoje. Veiksmingiausias apsisaugojimo būdas nuo šios klastingos ir sunkius liekamuosius reiškinius turinčios ligos – vakcinacija.

Kas yra erkinis encefalitas?

Erkinis encefalitas – tai erkių platinama, viena sunkiausių gamtinių ligų, kurią sukelia erkinio encefalito virusas. Ši liga pažeidžia centrinę nervų sistemą ir labai dažnai turi skaudžių pasekmių, o kartais net palieka žmogų neįgalų.

Kaip juo užsikrečiama?

Erkės aktyviausios nuo kovo iki spalio. Infekuotos erkės įsisiurbimo rizika padidėja leidžiant laiką gamtoje ar kontaktuojant su gyvūnais.
Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus infekuotai erkei, bet ir geriant nevirintą, nepasterizuotą ožkų, avių, rečiau – karvių pieną ar valgant jo produktus.

Kokie simptomai būdingi infekcijai?

Erkinio encefalito inkubacijos periodas trunka nuo dviejų dienų iki mėnesio. Šios ligos eiga dažniausiai yra dvibangė – tokių atvejų net apie 80 proc. Pirmosios bangos metu jaučiami gripo simptomai, t.y. karščiavimas, galvos, kaulų, raumenų skausmai, kurie trunka nuo vienos iki septynių dienų. Po to jaučiamas pagerėjimas, galintis trukti nuo valandos iki savaitės, o po jo prasideda antroji ligos banga.
Antrosios ligos bangos metu išryškėja neurologiniai simptomai – galimi galvos skausmai, pykinimas, galvos svaigimas, koordinacijos, pusiausvyros sutrikimai, gali atsirasti kaklo ir sprando raumenų rigidiškumas.

Kam ši liga pavojinga?

Erkiniu encefalitu dažniau ir sunkiau serga suaugę žmonės, dažnesni liekamieji reiškiniai: miego sutrikimai, galvos skausmai, negalėjimas susikaupti, padidėjęs jautrumas, klausos, regėjimo ar koordinacijos sutrikimai, retkarčiais – paralyžius.

Kaip nuo jos apsisaugoti?

Efektyviausias ir veiksmingiausias apsisaugojimo nuo erkinio encefalito būdas įvairaus amžiaus žmonėms nuo vienerių metų – skiepai.
Skiepytis nuo erkinio encefalito galima visus metus, tačiau ypač patartina žiemą ir ankstyvą pavasarį.

Per intervalą nuo vieno iki trijų mėnesių pasiskiepijus pirmosiomis dviem vakcinos dozėmis, žmogaus organizmas įgyja apsaugą nuo erkinio encefalito iki vienerių metų. Per 5–12 mėnesius po antrosios dozės įskiepijus trečiąją, pakankamas imunitetas susidaro keleriems metams.

Susidariusiam imunitetui išlaikyti skiepus rekomenduojama kartoti po 3–5 metų. Šis laikotarpis priklauso nuo keleto faktorių – vakcinos gamintojo rekomendacijų, paciento amžiaus ir sveikatos būklės.

Kartais rekomenduojama ištirti povakcininių antikūnų kiekį, kad būtų galima įvertinti, ar susidarė pakankamas imunitetas, ir nustatyta, kada reikėtų skiepytis pakartotinai.

Gali būti taikoma ir pagreitinta vakcinacijos schema, jau įsibėgėjus pavasariui, kai vėluojama turėti imunitetą erkiniam encefalitui. Tuomet pirmosios dvi dozės yra įskiepijamos kas dvi savaites. Kada bus skiepijama trečioji, jus informuos šeimos gydytojas, bet paprastai tai būna po 6–12 mėnesių.

Visuose „MediCA klinika“ padaliniuose galite pasiskiepyti vakcinomis „Encepur“ bei „Ticovac“.
Skiepų planą sudarys ir tinkamą vakciną paskirs jūsų šeimos gydytojas.

Klinikų kontaktai

Vakcinų kainos

Kodėl svarbu pasiskiepyti nuo erkinio encefalito ir kada skiepytis persirgus koronavirusu, straipsnyje pasakoja šeimos gydytoja Izabelė Juškienė ir Gydytojas infektologas, LSMU profesorius Alvydas Laiškonis: Pandemija – ne priežastis atidėlioti skiepus

Plačiau apie erkinio encefalito skiepus videosiužete pasakoja šeimos gydytoja Šarlota Kriaučiūnienė:

 

 

Atgal
Daugiau